اخبار و مقالات

علت صدای زیاد دستگاه تصفیه آب

صدای زیاد دستگاه تصفیه آب

علت صدای زیاد دستگاه تصفیه آب چیست؟

همانند هر وسیله دیگری از لوازم خانه، دستگاه تصفیه آب خانگی هم می تواند به علت عبور آب از آن یا تغییرات فشار داخلی، صداهایی ایجاد می نماید. اگر دستگاه تصفیه آب شما صداهای غیر عادی تولید می نماید. در اینجا مواردی وجود دارد که بایستی بررسی شود. علت صدای دستگاه تصفیه آب اغلب به علت تغییر فشار در داخل ستگاه، خراب شدن پمپ دستگاه تصفیه آب و یا نصب پمپ تصفیه تقلبی، حباب های هوای داخل شیلنگ ها، ارتعاش شیلنگ هاییی که به دستگاه وصل می گردند. جریان نامنظم آب که به داخل سیستم می رود، دلایل گوناگونی می تواند وجود داشته باشد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

انباشته شدن هوا در داخل دستگاه میتواند یکی از علت های ایجاد صدا باشد. برخی اوقات حباب های هوا میتوانند در طول زمان بعد از نصب دستگاه، به ویژه بعد از تعویض فیلتر های تصفیه آب در درون لوله ها جمع شوند. برای رفع هوای جمع شده در داخل فیلترها بایستی آن ها را هواگیری نمود.

صدای بد دستگاه تصفیه آب خانگی

اغلب دستگاه تصفیه آب نباید صدای نامتعارفی داشته باشد مگر اینکه در قطعات آن مشکلی بوجود آمده باشد. پس هر صدایی که از دستگاه تصفیه آب خانگی خود شنیدید حتما آن را جدی بگیرید.

وجود صدای بد دستگاه ممکن است دلایل زیر را داشته باشد:

  • وجود هوا در فیلتر های دستگاه

هوا در فیلتر تصفیه آب، خود میتواند یکی ازعوامل صدای زیاد در دستگاه باشد. زمانی که فیلتر های دستگاه را تعویض می نمایید از آن جایی که در آب هوا وجود دارد و این هوا ها در فیلتر جمع می گردند و در زمان خروج آب از دستگاه صدای ناهنجاری بوجود می آید. برای رفع این کار بایستی هواگیری انجام شود که بهتر است این کا را به دست متخصصین این دستگاه ها بسپارید.

  • مشکلات پمپ تصفیه آب خانگی

در برخی از مواقع ممکن است پمپ دستگاه بخوبی کار نکند و حداقل فشار پمپ که باید 50Psi باشد را فراهم نکند. سوال اینجا است که چکار کنیم وقتی مطمئن می شویم که فشار کافی ایجاد نمی نماید، ابتدا از روشن بودن دستگاه مطمئن می شویم، به گیج فشار بر روی دستگاه (اگر نصب نسیت حتما برای نصب آن اقدام کنید) مشاهده نمایید. اگر کم تر 50psi بود حتما برای عیب یابی پمپ اقدام نمایید. خراب شدن پمپ دستگاه تصفیه آب یکی از مهمترین عامل صدای ناهنجار دستگاه تصفیه آب می باشد که علت خراب شدن پمپ هم می توان به دیر تعویض کردن فیلترها اشاره کرد. پمپ ها اغلب از دو قسمت موتور الکتریکی و هد پمپکه به آن کلگی هم می گویند تشکیل شده است.

صدای زیاد دستگاه تصفیه آب

وقتی که پمپ خراب می شود اگر مشکل جزئی بود که فقط با تعویض هدپمپ (کلگی پمپ تصفیه آب) حل می شود و در هزینه هم صرفه جویی می شود. اما اگر مشکل جدی تر بود و به بخش موتور الکتریکی آسیب وارد شده بود، بایستی کل پمپ تعویض شود و هزینه سنگینی هم در بر خواهد داشت.

یکی دیگر از مشکلات پمپ می توان به تقلبی بودن پمپ دستگاه تصفیه آب اشاره کرد.حتما در زمان خرید دستگاه تصفیه آب دنبال کیفیت و معتبر بودن نمایندگی که از آن خرید می کنید باشید چراغ که اگر فقط به فکر قیمت ارزان باشید قعا هم دستگاه تقلبی است و هم قطعات آن تقلبی می باشند و همانطور که می دانید از یک دستگاه تقلبی با قطعات تصفیه آب فیک هم نمی شود انتظار کیفیت خوبی داشت. پس حتما در خرید دستگاه تصفیه آب دقت نمایید.

  • لرزش دستگاه تصفیه آب

یکی از دلایل اصلی لرزش دستنگاه آب تصفیه کن، پمپ دستگاه می باشد. به این دلیل که پمپ وظیفه ای که دارد این است که آب وارد شده را با فشار مناسب به فیلتر اصلی دستگاه یا همان ممبران هدایت می نماید. وقتی که پمپ در جای خود قرار نگرفته باشد و محکم نباشد، موجب ایجاد صدا و لرزش دستگاه می شود.حتما محلی را که پمپ در آن قرار می گیرد را چک کنید و از محکم بودن آن مطمئن شوید.

یکی دیگر از عوامل لرزش دستگاه،شیلنگ ها می باشند. از کوتاه بودن شیلنگ ها مطمئن شوید به این دلیل که وقتی که شیلنگ ها بلند باشند بایستی با بست آن ها را محکم نمایید تا از هرگونه لرزشی جلوگیری شود.

گزینه دیگری که می تواند موجب لرزش دستگاه شود، تعویض فیلتر ها است. وقتی که به تازگی فیلتر ها را تعویض کردید ممکن است لرزشی در دستگاه حس نمایید که البته این لرزش موقتی است و پس از چند ساعت کارکردن دستگاه قطع می شود.

خرید و تعویض پمپ تصفیه آب اورجینال

پمپ دستگاه تصفیه آب یکی از قطعات اصلی این دستگاه است که وظیفه ی آن آب وارد شده را به فیلتر ممبران هدایت می نماید. برای تعویض پمپ، اول سوییچ ها و بعد پمپ را چک کنید. اگر در زمانی که پمپ صدا ایجاد می کرد و یا نشتی آب مشاهده کردید و یا حتی اگر فشار آب دستگاه بسیار کم شده بود، لازم است که کل پمپ و یا کلگی را تعویض کنید.اگر با نشتی آب مواجه شدید که این نشتی از مقدار کم به زیاد رو به افزایش بود، حتما باید کلگی پمپ عوض شود ولی اگر به آن توجه نکردید و زمان زیادی از آن گذشت به مرور زمان آب به درون موتور الکتریکی پمپ می رود و بلبرینگ آن را آسیب می زند و در اینجا باید کل پمپ تعویض شود و هزینه سنگینی هم برای شما در بر خواهد داشت.

پس حتما به صداهای دستگاه تصفیه آب خود و نشتی آبی که از پمپ مشاهده می کنید، توجه داشته باشید و سریعا برای تعمیر آن اقدام کنید چرا که به مرور زمان هزینه های سنگینی در پی خواهد داشت.

حتما برای تعویض پمپ و دیگر قطعات دستگاه تصفیه آب از قطعات اورجینال استفاده کنید چرا که پمپ های فیک می تواند به کل دستگاه آسیب برساند.برای خرید پمپ اورجینال حتما از مراکز فروش معتبر در بازار و نمایندگی های معتبر در ایران تهیه نمایید.

بازگشت به لیست